۱۶ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است

سودا مزاجی : تشخیص ، علائم و درمان سودا


در این مطلب سودا مزاجی : تشخیص ، علائم و درمان سودا و مزاج سودا گرداوری شد

سودا مزاجی : تشخیص ، علائم و درمان سودا

 

تعریف خلط سودا مزاج

خلط سودا، یکی از اخلاط اربعه یا چهارگانه انسانی، مزاجش سرد و خشک و محلّ ذخیره آن در طحال است. سودا، درواقع، رسوب خون است. رنگ آن سیاه، محرک اشتها و استخوان ساز است.

در مقام تشبیه، اگر اخلاط بدن را به مثابه غذایی که داخل دیگ در حال پختن است فرض کنیم، قسمت خام و نپخته غذا، خلط بلغم است؛ قسمت خوب پخته غذا، خلط دم است؛ کفی که روی غذا شکل می گیرد، خلط صفراست و «ته دیگ» غذا، همان سوداست. این ته دیگ می تواند شکلی طبیعی داشته باشد یا آن که بسوزد و حالتی غیرطبیعی پیدا کند.(سودای سوخته)

 

علل تولید سودا

یک نکته کلیدی که می تواند در فهم عوامل سودازا به ما کمک کند این است که توجّه داشته باشیم سودا در دو مسیر معکوس قابل تولید است؛ مسیر سرمایی و مسیر گرمایی. وقتی بدن به هر دلیل، به سردی و خشکی گرایش پیدا کند دچار غلبه سودا خواهد شد و این مساله ای روشن است. امّا در نقطه مقابل، وقتی بدن دچار حرارت بیش از حد یا مستمر غیرطبیعی شود، اوّلا این گرما رطوبت ها را تحلیل خواهد برد و از سویی در نهایت، خود گرما هم به سردی خواهد گرائید و این سرمای نهایی افزایش سودا را رقم خواهد زد. در مقام تشبیه، آتش را درنظر بگیرید که خودش گرم و  خشک است اما نتیجه نهایی اش، خاکستر است که طبعی سرد و خشک دارد.

 

با این وصف، عوامل تولید سودا را مرور می کنیم:

1- غذاها:

الف- تداوم در مصرف غذاهای بسیار گرم: مثل بادنجان و پیاز پخته.

ب- تداوم در مصرف غذاهای سرد و خشک: عدس، سماق، ترشی ها و ….

ج- مصرف غذاهای مانده، سریع پخته شده( غذاهای پخته شده در زودپز و …) و میوه های نارس.

د- غذاهای حرام(عقیده استاد خیراندیش)

2- محلّ زندگی: مکان های سرد و خشک یا گرم و خشک.

3- بیماری های مزمن و مستمر.

4- معده بسیار سرد یا بسیار گرم، کبد بسیار سرد یا بسیار گرم.

5- غم مستمر و نخندیدن زیاد، خندیدن و شادی زیاده از حدّ، سوء ظن.

6- آسیب های مکرّر موضعی که منجر به خون مردگی شود: مثل بوکسورها.

7- بی تحرّکی جسمی: این مساله باعث خفه شدن حرارت غریزی و بروز سردی خواهد شد. اگر امکان ورزش وجود ندارد باید از طریق روزه و کم خوری آن را جبران کرد.

8- بی تحرّکی فکری: راه درمانش مطالعه، تفکّر، بازی های فکری و … است.

9- بی تحرّکی جنسی: به دو حالت ممکن است منجر به افزایش سودا شود. حالت اوّل این است که نه تحریک جنسی وجود دارد و نه تخلیه جنسی. حالت دوّم که نسبتا شایع است آن است که تحریک جنسی وجود دارد امّا منجر به تخلیه نمی شود. این حالت اخیر یکی در بین جوانانی که به هر دلیل دیر ازدواج می کنند زیاد دیده می شود و یکی هم در زنانی که همسرانشان به دلیل انزال زودرس یا مشکلات دیگر، قادر به ارضاء جنسی ایشان نیستند.

10- رنگ سیاه.

11-  تماس مستمر با بوهای بد(مثل کارگران دبّاغی ها) یا بوهای بسیار گرم.

12- نبودن انس: چه از نوع زمینی و مادّی یا از نوع آسمانی و معنوی آن.

13- تماس مستمر با سردی ها: برای مثال، وسواس از سویی یک بیماری سوداوی است و از سویی تماس مستمر با آب، خود باعث تشدید غلبه سودا خواهد شد.

14- پرخوری، ریزه خواری، ناهار خوردن و ایستاده غذا خوردن.

15- مصرف داروهای سردی بخش.

16- تماس و استفاده از وسایل الکتریکی و الکترونیکی.

17- اختلاف سطح های ناگهانی در مسافرت های هوایی.

18- سروکار داشتن زیاد با ترافیک.

19- سفرهای طولانی دائم.

20- آپارتمان نشینی: به دلیل مشاهده دائم مناظر شهری که سودازا هستند و ندیدن مناظر طبیعی که سودازدا و نشاط آور هستند.

21- آلودگی هوا، آلودگی های صوتی.

22- خواب صبح، خواب غروب و زیاد خوابیدن.

23- مصرف الکل: طبع الکل بسیار گرم است.

24- موادّ نگهدارنده.

25- تصمیم گیری های سریع به همراه استرس شدید: اسکی، موج سواری، اتوموبیل رانی، موتورسواری.

26- قرار گرفتن در معرض موج انفجار.

27- ایجاد سودای موضعی در اندامی که در معرض گرما یا سرمای مستمر باشد.

28- نشستن مداوم: ایجاد سودا در پایین تنه و اندام تحتانی می کند که نمونه آن، کیست پیلونیدال و واریس است.

راه های دفع سودا:

1- گرایش به معنویات: توکّل و رضا، نماز خواندن، تلاوت قرآن، روزه داری و…

2- ورزش های ملایم: اسب سواری، تیراندازی، شنا و تحرّکات ملایم.

3- مصرف غذاهای سودازدا: در انتهای مقاله اشاره شده است.

4- مصرف داروهای سودازدا: مانند اسفند و سرکنگبین.

5- اعمالی چون روغن مالی، ماساژ، بادکش، حجامت، زالواندازی و فصد: به شرایط رعایت تدابیر لازم زیر نظر پزشک.

 

ویژگیهای ذیل مربوط به مزاج سرشتی افراد سوداوی می باشد:

مزاج این افراد، سرد و خشک است.

جثّه و هیکل: اغلب افرادی هستند لاغر، باریک، خشک، جرّه و ریزه، با استخوانهای نازک و کشیده. اندامهای خشک و بافت عضلانی کمی دارند. انگشتانشان خشک، کشیده و دوکی است و مفاصل نسبتا درشتی دارند.

پوست: پوست سوداوی ها خشک، چروکیده و بی طراوت و رنگ آن از حالت سفید کدر تا سبزه و تیره متغیر است. نمای غالب پوست آنها، کدورت(کمودت) است. در افراد سیاه پوست، رنگ پوست کف دست می تواند معیار مناسبی برای تشخیص این کمودت باشد.

در لمس، بدنشان سرد و خشک و پوستشان سفت است. سوداوی ها، اگرچه در لمس، پوست و بدن سردی دارند امّا خیلی از مواقع از گرمی و داغی درونی شکایت دارند که می تواند ناشی از صفرای آمیخته با سوداء یا سایر صفراهای غیرطبیعی یا انباشت صفرا در کبد و کیسه صفرا و عدم توزیع مناسب آن در بدن باشد.

بروز لکه های تیره، کک و مک و خال در پوست در این افراد شایع است. پوست، دارای منافذ متوسط است. رگ های دست پنهان نیستند ولی نازک و تیره هستند.

ناخن های شکننده ای دارند.

موی سر: پرمو و دارای موهای خشک، ضخیم و یا مجعد(با تجعد یا فر ریز) هستند. رنگ مو مشکی است امّا حالتی کدر و مات دارد. به علت سردی و خشکی و غلبه افکار منفی، موهایشان زودتر دچار سفیدی یا حالت گندمگون می شود. معمولا دچار ریزش مو نمی شوند. موخوره در آنها شایع است.

موی بدن: بدن سوداوی ها، پرمو و دارای موهای تیره و ضخیم است.

چشم: چشم هایشان تنگ و ریز و رنگ سفیدی چشم، کدر و تیره است. به دلیل کاهش خونرسانی چشم، پیرچشمی در سنّ بالا در آنها شایع است.

بینی: بینی آنان حالتی عادی یا به سمت خشکی دارد. شامّه قوی دارند.

سایر اجزای سر و صورت: خشکی باعث قدرت شنوایی می شود ولذا سوداوی ها، گوش های تیزی دارند! در سنین بالا، سوت کشیدن گوش در آنها زیاد دیده می شود.

تعریق: معمولا کم عرق می کنند.

کنش کرداری: حالاتشان از آرام و کند و کم انرژی تا معمولی متغیر است؛ با احتیاط و دقت صحبت می کنند و در نتیجه کلامشان سریع و بلند نیست. زیاد راه می روند و زیاد صحبت می کنند، به خصوص با خودشان زیاد حرف می زنند. بیماری های حرکتی ناشی از مشکلات روحی و روانی(تیک، لرزش یا ترمور، لقوه یا پارکینسون) در آنها شایع است.

کنش پنداری و رفتاری: سوداوی ها، افرادی دقیق، خشک، کم معاشرت، تابع مقررات، فنی، اغلب سمج، منظم، دور اندیش، کم احساس، منطقی، میانه رو، محاسبه گر و محتاطند و جنبه عقلانی امور را بیشتر مد نظر دارند.

بیشتر اوقات دچار نگرانی، دودلی و وسواس در تصمیم گیری ها می شوند امّا پس از تصمیم گیری، در تصمیمات خود بسیار پایدار، ثابت قدم، لجباز و یکدنده بوده اصرار دارند که هر کاری را تا آخر به انجام برسانند.

اهل حمله به طرف مقابل هستند و این حمله را تا وقتی که طرف مقابل عقب نشینی کند ادامه می دهند امّا به محض این که در مقابلشان بایستید یا به آنها حمله کنید عقب نشینی می کنند.(اخلاق سگی!!) بنابراین باید در مقابل آنها، رفتار محکمی داشت. جالب این که وقتی عقب نشینی می کنند دائما به شما تذکّر می دهند که روزی محتاج او خواهی شد.

به هنگام استرس، دائما به خود می پیچند و به دور خود می گردند، رفتار و کلام تکراری پیدا می کنند و بی قرار و سردرگم می شوند امّا مثل بلغمی ها، رنگشان نمی پرد.

در روابط اجتماعی خود، انعطاف ندارند و اگر انعطافی هم نشان دهند، از نوع منفی آن است(عقب نشینی).

خیلی اهل فکر وخیال هستند. خود خور، گوشه گیر، بدبین، منفی گرا، حسّاس، نگران، درون گرا، کم انرژی، بخیل، ترسو و مستعد افسردگی و وسواس اند. از زندگی لذّت چندانی نمی برند و همنشین غم و غصّه هستند، دائما ناله می کنند و غر می زنند و حرص مال دنیا را می خورند.

خودگرا هستند یعنی معیار قضاوت، خودشان هستند و همه چیز و همه کس را با خودشان می سنجند و کسانی مثل خود را می پسندند. به عبارت دیگر، الگوبرداری منفی دارند و بدتر از خود را الگوی خویش قرار می دهند.

به آسانی مجذوب چیزی یا کسی نمی شوند و دوستی یا کنار آمدن با آنها کار ساده ای نیست؛ در کتب طبی قدیم آمده که اگر طبیب بتواند شخص سوداوی مزاج را راضی کند هنر کرده است. اهل عاشقی نیستند و حتّی وقتی به آنها محبّت بشود، با سوءظنّ برخورد می کنند و در پس پرده مهربانی ها، به دنبال تکات منفی می گردند. با این حال، در زندگی خانوادگی، اهل طلاق گرفتن هم نیستند و زندگی را ادامه می دهند. انتقامجو هستند و اگر از کسی کینه داشته باشند از دل بیرون نخواهند کرد.

امانت داران خوبی هستند و جرأت خیانت را ندارند.

به علت سرعت فکر، در بین این افراد، شاعران و سیاستمداران بیشتری یافت می شوند. علاقمند به حسابگری و مسائل فنی هستند. در ادارات و محیط های کارمندی، غلبه با سوداوی هاست و معمولا مواظب یکدیگر هستند. بازپرس های خوبی هستند امّا پس از خواندن گزارش هایشان، نباید به پیشنهادهای ایشان عمل کرد!!

معمولا تیزهوش، تیزبین، همه سونگر، دارای تمایل کم به معنویات، در خواب و بیداری ناآرام، همیشه در فکر، اهل جدل و بحث و بدون توان ریسک هستند. به اندازه ای ریزبین هستند و در جزئیات غرق می شوند که از کلّیات غافل می شوند. زیاد اهل حفظ کردن مطالب هستند.

مرز خیال و و اقعیت در ذهن ایشان به هم ریخته است و افکار خیالی خود را واقعی می پندارند. اگر یک فرد دموی دچار غلبه سودا شود(سودای سوخته ناشی از افزایش گرما) ممکن است ادعای الوهیت، نبوّت یا امامت کند.

خواب: خواب سوداوی ها هم به لحاظ طول و هم از نظر عمق، کم است.(خواب خرگوشی) خوابهای آشفته و تیره و تار، کابوس، و دیدن خرابه ها و قبرستان ها در رؤیاها از مشکلات این افراد است. خوردن گلاب قبل از خواب یا پاشیدن مقداری گلاب روی بالش، در حلّ مشکلات خواب افراد سوداوی، بسیار کمک کننده است.

گوارش و تغذیه: تمایل به خوردن شیرینی و گرمی ها دارند امّا ترشی ها و سردی ها را دوست ندارند. مزه دهان در صبحگاهان شور، و دهان، خشک و کم آب است. اشتهای کاذب فراوان دارند یعنی زود به زود گرسنه می شوند امّا خیلی زود هم سیر می شوند و به همین دلیل اهل ریزه خواری هستند.(سودا مسؤول تحریک اشتهاست)

قدرت هاضمه بالایی ندارند. نفخ معده و یبوست دارند. بوی بد دهان و مدفوع ندارند. قار و قور شکم دارند. سوزش سر معده و زیر جناغ در آنها شایع است.

استعداد به بیماری ها: در صورتی که روش زندگی و تغذیه این افراد تصحیح نشود ممکن است در آنها مشکلات روحی روانی جدی از جمله افسردگی های عمیق یا وسواس های شدید بروز کند. علاوه بر آن، مستعد انواع سرطان، بیماری های پوستی مانند اگزما و برص، بواسیر و واریس هستند.

میل و توان جنسی: به علّت زیاد بودن باد در بدن افراد سوداوی، تحریک و میل جنسی زیادی دارند امّا توان جنسی آنها کم است و اغلب دچار انزال زودرس هم هستند.(خروس مزاجند) مداومت بر مصرف نخودآب به درمان آنها کمک زیادی می کند.(«نخود خام خیسانده در آب یا عرق خارخسک+کمی عسل» یا «نخود پخته +دارچین+روغن زیتون»)

تاثیر فصول: این افراد در فصل بهار از وضعیت تعادل بهتری برخوردار می شوند و در فصل پائیز بیماری هایشان شدت می گیرد. تحمل هوای سرد را ندارند.

سایر موارد: نبض آن ها تقریباً کند اما سفت و باریک است. سیاهی خون و غلظت آن هنگام حجامت، گرفتگی در عضلات پشت ساق پا و گرفتگی در ناحیه گلو به صورت یک حلقه  از علائم دیگر آنان است. چربی و فشار خونشان معمولا بالا نمی رود یا دچار افزایش های خفیفی می شود. نامنظّمی های ضربان قلب(آریتمی) در ایشان شایع است.

 

 علائم غلبه سودا

اگر تعادل میان اخلاط و مقدار یا کیفیت هر یک از اخلاط به هم بخورد، موجب بیماری می شود یا به عبارتی موجب غلبه یک خلط بر اخلاط دیگر در بدن می شود که باید مورد درمان قرار گیرد. علایم غلبه خلط سودا عبارتند از:

لاغری، خشکی، سفتی، ترک و تیرگی رنگ پوست و تمایل آن به سیاهی، به خصوص تیرگی زیر چشم؛  غلظت خون، لخته شدن خون و آترواسکلروز؛ بواسیر؛ نفخ، درد و سوزش معده و یبوست؛ اشتهای کاذب(گرسنگی زودرس)؛ دو نیم شدن انتهای موهای سر (موخوره)؛ فکر وخیال زیاد و وسواس و بدبینی؛ بی خوابی، خواب سبک و پریدن مکرر از خواب، خواب و رؤیاهای توام با وحشت و تاریکی؛ اضطراب و تشویش خاطر؛ سبکی سر؛ ریزش مو؛ سرفه خشک؛ جذام؛ آبریزش بینی؛ تکرر و سوزش ادرار و تیرگی آن؛ فلج؛ سرطان و سکته.

 

توصیه ها و تدابیر

– در میان فصل ها، پاییز فصل سوداست و بهترین فصل برای حجامت افراد سوداوی نیز فصل پاییز است.

– از پوست خود در هوای خشک محافظت نمایید؛ بدین منظور پوست خود را با روغن زیتون یا روغن کنجد چرب کنید.

– 15-10 دقیقه پیاده روی بعد از شام مفید است.

– از مایعات به اندازه کافی استفاده کنید، آب هویج و آب سیب را فراموش نکنید.

– حمام کردن با آب ولرم و ماساژ بدن با روغن های مناسب مفید می باشد.

– هر روز بینی خود را با کمی روغن بادام شیرین طبیعی مرطوب کنید.

– ورزشهای خفیف مانند پیاده روی مناسب هستند. سفرهای کوتاه به خصوص به مناطق مرطوب معتدل توصیه می شود.

– دستور تنفس طبی را صبح زود و بعد از ظهرها انجام دهید.

 

دستور تنفس طبی: در حالت نیمه دراز کشیده، نفس کاملا عمیق بکشید و سینه های خود را از هوای تمیز پر نمایید. به مدت 55 ثانیه نفس خود را حبس نموده و سپس آرام آرام طی حدود ده ثانیه نفس را بیرون دهید. حدود یک ثانیه مکث نموده؛ سپس ده بار دستور فوق را تکرار نمایید. آرامش و احساس نشاط بر شما چیره خواهد شد. در شرایط تنش، می توانید روزانه چندین بار از این دستور بهره بگیرید حتی در حالات معمولی نیز به آرامش شما کمک خواهد نمود.

– حدود ساعت 10 شب به رختخواب بروید و حدود 7-6 ساعت استراحت نمایید. نیم ساعت چرت بعد از ناهار نیز اشکالی ندارد. از بی خوابی و کم خوابی خودداری نمایید.

– از هوا، محیط و فعالیت هایی که موجب افزایش سردی و خشکی می شوند خودداری کنید؛ به ویژه از هوای سرد و خشک پاییز اجتناب نمایید.

– از مصرف غذاهای یخ زده، مانده و کنسرو شده خودداری کنید.

– غم، تنهایی، تفکرات دقیق، نگرانی بیش از اندازه موجب تشدید علائم سوداوی می شوند.

– مداومت بر خوردن انجیر، مویز، خاکشی(با آب داغ) و استفاده گاهگاهی از دم کرده (سنبل طیب + گل گاو زبان + عنّاب) یا اسطوخدوّس بسیار مفید است.

– سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوی باید از غذا های تر و اندکی گرم، استفاده بیشتری کنند و مصرف خوراکی هایی که سردی یا خشکی بدن را زیاد می کنند به حدّاقل برسانند.(جدول ذیل)

تغذیه افراد سوداوی خوراکی های سازگار خوراکی های ناسازگار
گوشت ها گوسفند، بزغاله، مرغ محلّی، پرندگان کوچک، تخم مرغ محلّی عسلی، گاو و گوساله، ماهی(همه انواع)، مرغ های پرورشی، بز به ویژه بز پیر، شترمرغ، سیرابی، پاچه، قلوه، سوسیس، کالباس، همبرگر
سبزیجات بادرنجبویه، ترب، تربچه، نعناع، سیر، پیاز، شاهی، تره، ترخون، شنبلیله، مرزه، شلغم، ترب، سیب زمینی، گوجه فرنگی، لوبیا سبز، بادنجان، ریواس، گشنیز، کلم، گل کلم، قارچ، نخود سبز، ترشک
آجیل و میوه ها مویز، کشمش، انار شیرین، انجیر، بادرنجبویه، خربزه، کنگر، آلوی شیرین، فندق، لیموترش، آلو، آلبالو، ازگیل،  انار ترش، پرتقال، نارنگی، نارنج، لیموترش، گریپ فروت، توت فرنگی، شاتوت، تمشک، تمبر هندی، سنجد، زالزالک، زغال اخته، زرشک، غوره، چغاله بادام، گوجه سبز، بلوط، تمام میوه های ترش، میوه های نارس
غلّات، حبوبات، دانه ها رازیانه، بالنگو، نخود، کنجد، گندم، لوبیا، تخم کافشه، ذرت، بلال، ارزن، جو، عدس، ماش، نخود فرنگی، برنج، شاهدانه
لبنیات و روغن ها پنیر(تازه با گردو)، روغن کنجد، روغن حیوانی، شیر گوسفندی تازه کشک، پنیر کهنه، ماست، قره قروط
چاشنی ها و ادویه گل گاوزبان، سنبل طیب، تمبر هندی، رب، آب لیمو، آب غوره، سرکه، لیمو امانی، تخم گشنیز، سماق، نشاسته،
نوشیدنی ها و طعم دهنده ها شیره انگور، شکر سرخ، عسل، آب نارگیل، آب میوه های ترش، چای به ویژه چای پر رنگ، قهوه، شیر ترش، یخ، ترشی، سس گوجه، شکر سفید،
غذاها آبگوشت با گوشت های لطیف، سوپ با سبزى های گرم مزاج، سوپ جوجه یا سوپ گوشت برّه که از مواد گرم و پرانرژى تهیه شده باشد،  نخود آب، کباب گوسفندی

برنج، خورش بادنجان، آش گوجه،

 

منبع: شیعه طب

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ایران جعفری

تمام دانستنیهای افزایش سایز و بزرگ کردن آلت تناسلی مردان


در این مطلب از سایت عرقیات برای شما تمام دانستنیهای افزایش سایز و بزرگ کردن آلت تناسلی مردان گرداوری شد

تمام دانستنیهای افزایش سایز و بزرگ کردن آلت تناسلی مردان

 

اضطراب در خصوص اندازه آلت تناسلی مردان
رشد آلت تناسلی و اندازه آن نوعی تشویش و اضطراب در دوران نوجوانی و جوانی است.مجموعه ایمیل ها و سوالاتی که در اینترنت در این زمینه مطرح اند و همچنین میزان روز افزون آگهی های تجاری در این زمینه-بویژه در سطح وب-موید این مساله است.

باوجود اینکه مردان می دانند که اندازه آلت از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما این افسانه دایمی و همیشگی وجود داشته و دارد که شجاعت جنسی وابسته به بزرگی آلت است.

این در حالی است که رضایتمندی جنسی به چندین عامل وابسته است که اندازه آلت تنها یکی از آن هاست.
باید توجه داشت، بزرگی آلت تناسلی معادل رضایتمندی کامل جنسی نیست.

گرایش تمایلات و توجهات به اندازه آلت اگرچه اندازه آلت تناسلی به عنوان یکی از جنبه های آناتومی بدن انسان مورد توجه بوده ،اما گرایش و توجه به آن نیز متفاوت بوده و هست.

به عنوان مثال در روم یا یونان قدیم آلت بزرگ مایه خنده و تمسخر بوده که آثار آن در موزه ها موجود است.

 

چه چیزی اندازه آلت تناسلی را تعیین می کند؟
اندازه آلت بر مبنای زمینه های ژنتیکی فرد تعیین می شود.اندازه آلت تناسلی در طی بلوغ تغییر می کند. رشد آلت بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی شروع می شود،البته این زمان در بعضی پسربچه ها زودتر و بعضی دیرتراست.

در ابتدا بیضه ها شروع به بزرگ شدن کرده و رویش مو های ناحیه تناسلی آغاز می شود.رشد آلت ابتدا در طول وسپس درقطر صورت می گیرد.اندازه متوسط آلت تناسلی افراد بالغ در حالت معمولی(شل) بین۶ تا ۱۱ سانتی متر است.نوجوانان برای آگاهی از اندازه قطعی آلتشان باید تا ۱تا ۲ سال پس از توقف رشد قدی خود صبر کنند.

 

اندازه متوسط آلت تناسلی

ابعاد بدن فرد ،طول آلت را تحت تاثیر قرار می دهد.اگر فردی چاق و ستگین وزن باشد آلت او کوچکتر به نظر می آید،چون توسط بافت های بدن احاطه شده و گاهی در چربی های بدن فرو میرود.این حالت در اصطلاح پزشکی آلت تناسلی پنهان شده نامیده می شود.

تعدادی از حالات طبی وجود دارند که بر اندازه آلت تاثیر می گذارند.این ها در زمان تولد آشکار هستند و نیازمند مداخله طبی هستند.

میکروپنیس (طول آلت حداکثر ۳/۱سانتیمتر)حالتی است که ناشی از اختلال ژنتیکی یا هورمونی می باشد.آلت تناسلی شبکه ای(پرده دار)،آلت پنهان شده و آلت تله دار همه حالاتی هستند که اندازه آلت طبیعی است اما به ظاهر کوچک به نظر می آید.این مشکلات با عمل جراحی قابل اصلاح می باشند.در موارد بسیار نادر کودکانی بدون آلت به دنیا می آیند(۱مورد از هر ۲۰میلیون پسری که متولد میشود).

 

اندازه طبیعی آلت تناسلی

یکی از مشکلاتی که در بررسی و تحقیق در مورد اندازه طبیعی آلت تناسلی(در حالت شل یا راست شده) با آن مواجه می شویم این است که آمارهای جهانی به راحتی و به صورت علمی قابل تلفیق نیست.

تعداد زیادی سرشماری اینترنتی و مطالعات آماری وجود دارند، امااین تفکر که آمارها بدون نقص باشند چندان واقعی نیست.

اغلب نتایج حاصل سرشماری گزارش فردی است،و این متکی به صداقت کامل مردان در مورد اعلان اندازه آلتشان می باشد،در حالی که گرایش به سمت ادعاهای اغراق آمیز است.وقتی از شما می خواهند خودتان را اندازه گیری کنید چه خواهید گفت؟آیا اندازه ها را به سمت مقادیر بیشتر گرد نمی کنید؟

بسیاری از مردان به اشتباه فکر می‌کنند آلت تناسلی‌شان کوچک است، در حالی‌که در اغلب موارد این چنین نیست و اندازه آلت تناسلی آنها در حد عادی قرار دارد. طول میانگین آلت تناسلی نعوظ کرده 10 تا 15 سانتی‌متر است. اندازه آلت تناسلی در حالت شل ممکن است تفاوت بیشتری میان مردان داشته باشد. منظور این است که آلت تناسلی مردی که در حالت شل شده به ظاهر اندازه بزرگتری دارد، ممکن است در حالت نعوظ خیلی بزرگتر نشود و بر عکس آلت تناسلی کوچک در حالت شل شده، ممکن است در حین نعوظ بسیار بزرگتر شود.

مشکل دوم در برخی از مردان این است با وجود اینکه اندازه‌گیری نشان دهد که اندازه آلتشان طبیعی است، همچنان از کوچک بودن آن احساس ناراحتی می‌کنند، در این صورت ممکن است یک تشخیص روانپزشکی مطرح باشد: «اختلال بدشکل‌انگاری آلت تناسلی». یک بررسی اخیر نشان ‌می‌دهد که اکثریت مردانی که به دنبال جراحی برای بزرگ کردن آلت تناسلی هستند، به این عارضه مبتلا هستند. این افراد اغلب از نتیجه عمل کمترین رضایت را دارند.

 

اندازه آلت تناسلی مردان در حالات شل و راست شده
اندازه آلت شل به هیچ وجه نشانگر اندازه آلت در حالت راست شده نمی باشد.

در بعضی از مردان اندازه آلت تناسلی تناسلی به سختی بین حالت شل و راست شده تغییر میکند،اما اغلب مردان آلتی با اندازه متوسط در حالت شل دارند که در حالت راست شده به طور قابل توجه بزرگ می شود.

جالب توجه این است که اغلب اندازه آلت در حالت شل، مردان را نگران می کند!

به هر حال به جهت رفع نگرانی های شما برخی آمارهای خالص و کلی را در این جا ذکر می کنیم:

متوسط اندازه آلت تناسلی در حالت شل در محدوده ۶ تا ۱۰سانتی متر است.

متوسط اندازه آلت تناسلی در حالت راست شده در محدوده ۱۱تا ۱۵ سانتی متر است.

باید توجه داشت که سرما و خستگی اندازه آلت تناسلی را به صورت موقت کوچکتر می کند.

 

تعدادی از سوالات رایج و پاسخ آن ها

آیا قرص ها،شربت ها،لوسیون ها وروغن ها اتدازه آلت تناسلی را افزایش می دهند؟

هیچ مدرک معتبرعلمی وجود ندارد که قرص ها،شربت ها،لوسیون ها وروغن ها اثر دایمی در بزرگ کردن آلت داشته باشند.
لطفا پول خود را پس انداز کنید!

آیا آلت به طور دایمی ممکن است کوچک تر شود؟
بله! آلت تناسلی در سنین بالا-کهنسالی- ممکن است کوچک تر شود.همچنین شواهدی وجود دارد که ناتوانی جنسی طولانی مدت می تواند موجب کوچک شدن اندازه آلت شود.وقتی فردی چاق و سنگین وزن است ،آلتش کوچکتر و جمع شده به نظر می آید.معمولا وقتی وزن کاهش می یابد اندازه آلت تناسلی به وضعیت قبلی خود برمی گردد.

آیا روش جراحی برای بزرگ کردن آلت تناسلی وجود دارد؟
بله!تعدادی تکنیک های جراحی وجود دارند که می توانند قطر و طول آلت را افزایش دهند.با آزاد کردن رباطی(لیگامنت)که آلت تناسلی را در جای خود نگه می داردمی توان آن را تا حد ۵/۲ سانتی متر طولانی تر کرد.
ابمپلنت های پوستی نیز می توانند طول و قطر آلت را اضافه کنند.
در مورد هر یک از مداخلات جراحی باید در نظر گرفت که آیا منافع جراحی برخطرات آن غلبه دارد یا خیر.
باید توجه داشت که در مقابل عوارض جانبی این اعمال،نتایج تزیینی آن ارزش نخواهد داشت.
اکثر اورولوژیست ها به جز در مواردی که بدشکلی(دفورمیتی)یا علت طبی خاصی وجود دارد ،اقدام به این نوع اعمال جراحی نمی کنند.

آیا در مراکز علمی و پژوهشی و مراکز درمانی معتبر دانشگاهی در دنیا روشی جدید برای بزرگ کردن آلت تناسلی وجود دارد؟

پاسخ: علیرغم پیشرفت در تکنولوژی هنوز هیچ روش درمانی جدید جراحی، برای بزرگ کردن آلت تناسلی مردان وجود ندارد.

آیا تبلیغات همه دروغند؟

پاسخ: بله، تبلیغات انجام شده شامل دو گروه دارویی و وسایل و جراحی هستند. رشد و نمو آلت قبل از بلوغ اتفاق می افتد و بعد از آن تا پایان عمر ثابت است و بعد از بلوغ هیچ داروئی برای بزرگ کردن آلت تناسلی موثر نمی باشد.

استفاده از هورمون تستوسترون ، تزریق مواد حجم دهنده، شانس ایجاد انواع سرطان ها و از کار افتادن بیضه ها را بالا می برد و اصلاً توصیه نمی شود.

نظرتان در رابطه با دستگاه های کشش دهنده Extender و واکیوم (مکنده) چیست؟

پاسخ : همچنانکه عرض کردم علیرغم تبلیغات گسترده، دستگاه های کشنده یا Extender ها و واکیوم هیچ نقشی در بزرگ کردن طول آلت تناسلی ندارند و اصلاٌ توصیه نمی گردد.

آیا تکنیک جراحی خاصی برای بزرگ کردن آلت تناسلی وجود ندارد؟

پاسخ : به علت عوارض وحشتناک عمل جراحی، هنوز روش سالم و بی خطر در دنیا کشف نشده است.

در بعضی مراکز با عمل جراحی لیگمان های آویزان کننده آلت را قطع می کنند که طول آلت افزایش پیدا کرده ولی متاسفانه افتادگی پیدا کرده و فرد با مشکل جدی در مقاربت مواجه می شود.

لذا به علت غیرقابل برگشت بودن عمل و گرفتاری تا آخر عمر آن، به جوان ها توصیه می کنم از انجام این عمل شدیداً اجتناب نمایند.

نظرتان راجع به تزریق ژل های حجیم کننده آلت چیست؟

پاسخ : تزریق ژل به زیر پوست آلت جهت حجم دادن و کلفت کردن آلت باعث از بین رفتن حس آلت تناسلی می شود.

از طرفی به علت جذب آن و تزریق های مکرر که باعث عوارض متعدد می شود کار بیخودی می باشد و از نظر علمی به علت حساسیت خاص آلت تناسلی توصیه نمی شود.

آیا با تمرین های ورزشی و کششی روزانه می توان طول آلت را افزایش داد؟

پاسخ : متاسفانه خیر، چون طول سیلندرهای آلت تناسلی تا بلوغ رشد کرده و بعد از آن رشدشان متوقف می شود و لذا امکان افزایش طول آنها با حرکت های ورزشی اصلاً امکانپذیر نیست.

اندازه آلت تناسلی مرد در حالت طبیعی چقدر است؟

پاسخ : ابتدا باید عرض کنم که طول واژن خانم ها در حالت کشش و تحریک شده، ۵-۹ سانت می باشد و در نتیجه اگر آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ بالای ۹ سانت و زیر ۱۵ باشد طبیعی است.

هر چه طول آلت بزرگتر باشد باعث درد شدید مقاربت برای خانم ها می گردد.

لذا آقایانی که طول آلت تناسلی آنها در حالت نعوظ بالای ۷ سانت است نیاز به اقدام خاصی نیست و می توانند رابطه جنسی موفق داشته باشند.

در بسیاری از مواقع افرادی که به اینجانب مراجعه می کنند طول آلتشان طبیعی است ولی خود را با دیگران مقایسه می کنند و لذا فکر می کنند که اندازه آلت شان کمتر از طبیعی است در حالیکه این قضیه از نظر علمی صحت ندارد.

علت سایزهای مختلف آلت تناسلی مردانه چیست؟

پاسخ : عوامل متعددی از قبیل وراثت، محیط و تغذیه و سلامتی سیستم هورمونی بدن و عوامل ناشناخته، در ساختن اندازه آلت دخیل هستند.

اندازه آلت تناسلی مثل قد افراد، مختلف و متنوع است و لذا:

۱- هیچ کس نباید با دیگری خود را مقایسه کند.

۲- اگر اندازه آلت مثل قد، در حالت طبیعی باشد نیاز به اقدامات درمانی ندارد.

۳- منشاء اغلب نگرانی جوانانی که از کوچکی آلت شاکی هستند، دیدن فیلم های پورن می باشد که در اینجا صادقانه عرض می کنم که آنها مثل فیلم های دیگر ساختگی و انتخاب شده از افراد خاص هستند و لذا نباید با آنها خود را مقایسه کرد.

آیا راهی برای جلوگیری از کوچک ماندن آلت تناسلی وجود دارد؟

پاسخ : بله، درمان فقط قبل از بلوغ موثر است. والدینی که از کوچکی آلت تناسلی پسر خود نگران هستند باید قبل از بلوغ به دکتر مراجعه و تحت بررسی قرار بگیرند و در صورت نیاز، هورمون درمانی مناسب جهت افزایش طول آلت تناسلی، قبل از بلوغ شروع شود.

آلت دفن شده چیست؟

پاسخ : امروزه آلت دفن شده یکی از شایعترین علت مراجعه بیمارانی است که از کوچکی آلت تناسلی شاکی هستند. در آن ها بعلت تجمع چربی زیاد در ناحیه پوستی زیر شکم و اطراف آلت، آلت مثل کوه یخی در میان چربی ها مخفی شده است و لذا بهترین و قطعی ترین روش درمان آلت دفن شده، کاهش وزن  و از بین رفتن چربی های اضافی می باشد.

 

شیوه‌های تبلیغ‌شده

1. پمپ خلا: یکی ار روش‌های معمولی است که برای بزرگ کردن آلت تبلیغ می‌شود. مرد آلت تناسلی‌اش را به درون استوانه‌ای فرو می‌برد که به پمپی متصل است که هوا را می‌مکد. خلائی که به این ترتیب به وجود می‌آید، خون بیشتری را به درون آلت می‌کشد و آن را به حالت راست‌کرده و اندکی بزرگ‌تر در می‌آورد. بعد با قراردادن یک حلقه سفت در انتهای آلت مانند یک تورنیکه از خروج خون از آلت جلوگیری می‌شود.

در واقع پمپ‌های خلا یک استفاده پزشکی واقعی دارند: کمک کردن به مردان دچار اختلال نعوظ یا راست شدن آلت، اما این پمپ‌ها اثری مداوم بر اندازه آلت ندارند. هنگامی که حلقه برداشته شود، طول آلت به حالت عادی باز می‌گردد. این پمپ‌ها عوارضی هم ممکن است ایجاد کنند از جمله اختلال نعوظ گذرا، تاول پوستی، کبودی، پاره شدن رگ‌های خونی و تغییر رنگ و ضخیم شدن پوست. حلقه‌ نباید بیشتر از 20 تا 30 دقیقه به دور آلت انداخته شود، چرا که استفاده طولانی‌تر آن ممکن است در نهایت به آسیب بافتی آلت منجر شود.

2. ورزش، وزنه و سایر وسایل: اول از همه باید بدانید که با انجام ورزش نمی‌‌توان آلت تناسلی را مثلا مانند عضلات جلوی بازو حجیم کرد. آلت تناسلی یک عضله نیست. همچنین وسایلی در بازار عرضه می‌‌شود که با متصل شدن به آلت گاهی تا 8 ساعت در روز آن را تحت کشش قرار می‌دهند. خطرات این روش‌ها شامل احتمال پارگی بافتی، آسیب به رگ‌ها و خونریزی و سایر مشکلات است.

3. قرص‌ها، مکمل‌ها و کرم‌ها: انواعی از کرم‌های حاوی داروهای گیاهی گوناگون از یوهیمبین ( که گاهی به نام ویاگرای گیاهی تبلیغ می‌شود)، جین‌سینگ و غیره نیز برای بزرگ کردن آلت فروخته می‌شوند. این فراورده‌ها نیز هیچ اثری بر اندازه آلت ندارند.

 

روش‌های غیرجراحی

قرص و لوسیون
این محصولات معمولاً حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان دارویی یا هورمون‌هایی هستند که ادعا می‌شود آلت تناسلی مردان را بزرگ می‌کنند. علی‌رغم ادعاهای زیادی که در مورد این محصولات می‌شود، هیچگونه شواهد بالینی در خصوص تأثیرگذاری آن‌ها وجود نداشته و حتی برخی این محصولات مضر نیز هستند. دانشگاه مریلند آمریکا با بررسی بعضی از این محصولات مقادیری سرب، مواد حشره‌کش، باکتری‌های ایکولی و فضولات حیوانی در این محصولات یافت.

این قرص‌ها و لوسیون‌ها تنها وقتتان را تلف می‌کنند، زیرا هیچگونه شواهدی مبنی بر مفید بودنشان وجود ندارد. اگر واقعاً تأثیری داشتند، آن‌ها را در داروخانه‌ها می‌فروختند. استفاده از لوسیون تنها باعث می‌شود برخی از مردان با آلتشان بیشتر آشنا شوند، کاری که خیلی از مردان از آن خجالت می‌کشند؛ این لوسیون‌ها قطعاً باعث بزرگتر شدن آلت نمی‌شوند.

 

دستگاه‌های مکش
پمپ‌های آلت شامل یک لوله هستند که روی آلت قرار داده می‌شود و سپس با پمپاژ هوا به بیرون در درون لوله خلأ ایجاد می‌شود. خلأ ایجاد شده باعث کشیده شدن خون به درون آلت و ورم کردن آن می‌شود. گاهی اوقات از دستگاه‌های مکش در درمان کوتاه مدت ناتوان جنسی استفاده می‌شود. البته استفاده بیش‌ازحد از این پمپ‌ها باعث آسیب دیدن بافت آلت و در نتیجه کاهش قدرت نعوظ می‌شود.

شواهد بسیار کمی در مورد هرگونه تأثیر محسوس این دستگاه بر اندازه آلت وجود دارد. استفاده از یک پمپ به مدت چند دقیقه در روز به هیچ وجه باعث افزایش اندازه آلت نمی‌شود.

 

دستگاه‌های کشش آلت
در این تکنیک یک وزنه یا فریم کشش کوچک، در حالت غیرنعوظ، روی آلت قرار داده می‌شود تا آلت تحت کشش قرار بگیرد. همچنین، هیچگونه شواهد بالینی در مورد تأثیر استفاده از وزنه بر طول آلت تناسلی مردان وجود نداشته و حتی ممکن است باعث وارد آمدن آسیب دائمی به آلت شود. البته، نتایج گزارش شده برای دستگاه‌های کشش بهتر است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند دستگاه‌های کشش می‌توانند تا حدودی تأثیرگذار باشند. در یک تحقیق، اندازه آلت برخی از بیمارانی که به مدت شش ماه از این دستگاه‌ها استفاده کرده بودند 1 تا 2 سانتی‌متر افزایش یافت. البته، چنین درمان‌هایی را نباید بدون نظارت یک پزشک انجام داد.

 

جلکینگ
جلکینگ تمرینی است شامل کشیدن مکرر آلت در حالت غیرنعوظ با استفاده از انگشتان اشاره و شست، که با هدف افزایش سایز نعوظ انجام می‌شود. توجیه ارائه شده برای این کار این است که، تمرین کشش باعث افزایش گنجایش خونِ بافت نعوظی آلت و در نتیجه افزایش طول و قطر آن می‌شود.

این تکنیک هم، درست مثل استفاده از لوسیون، به برخی از مردان کمک می‌کند تفاوت قابل توجه بین اندازه آلتشان در دو حالت نعوظ و غیرنعوظ را احساس و درک کنند، که به آن‌ها کمک می‌کند با بدن خود بیشتر احساس راحتی کنند. اما هیچگونه شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد جلکینگ باعث افزایش اندازه آلت مردان می‌شود.

 

لیپوساکشن
برای مردانی با شکم بزرگ، استفاده از لیپوساکشن (یک عمل جراحی که در آن چربی‌های زیر شکم برداشته می‌شود) باعث می‌شود آلت بزرگتر به نظر برسد. برداشتن چربی‌های اضافه اطراف ناحیه زهار می‌تواند آلتی که بخشی از آن زیر چربی‌ها فرو رفته است، برجسته‌تر شود.

لیپوساکشن می‌تواند باعث افزایش 2 سانتی‌متری طول آلت در کوتاه مدت شود، البته اگر بیمار دوباره دچار اضافه وزن شود چربی دوباره به ناحیه زهار برمی‌گردد.  این عمل باعث تقویت اعتماد به نفس بیمار می‌شود، اما برای حفظ این نتیجه در دراز مدت می‌بایست بیمار تغذیه مناسب‌تری داشته و ورزش کند.

در عین حال، لیپوساکشن هم مانند سایر اعمال جراحی با احتمال بروز برخی عوارض جانبی همراه است.

 

جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی
جراحی بر خلاف روش‌های ذکر شده در بالا می‌تواند آلت را بزرگ کند، اما جراحی هم خطرات خاص خودش رادارد و نتایج آن ممکن است مطابق انتظارات فرد نباشد.یک بررسی در سال 2006 نشان داد که جراحی به طور میانگین کمتر از 2.5 سانتی‌متر می‌تواند طول آلت را افزایش دهد.

 

جراحی برای افزایش قطر آلت
یکی از تکنیک‌های جراحی افزایش قطر آلت تناسلی شامل تزریق چربی برداشته شده از بخش دیگری از بدن به آلت می‌شود. در برخی تحقیقات افزایش 4/1 تا 4 سانتی‌متری قطر آلت گزارش شده است. البته، تحقیقاتی که در دوره‌های طولانی‌تری مردان درمان شده را تحت بررسی قرار داده بودند نتایجی ناامید کننده را نشان دادند که با عوارضی مانند بدشکلی، تشکیل اسکار، ایجاد برآمدگی‌های متعدد بر روی سطح آلت و عفونت همراه بودند. در روش دیگری، که هنوز در مرحله آزمایش است، پوست آلت عقب کشیده می‌شود تا یک فریم زیست‌تجزیه‌پذیر لوله مانند که پر از سلول‌های بافتی است دور آلت قرار گرفته و سپس پوست دوباره به جای اول برگردانده می‌شود.

گفته می‌شود که استفاده از فریم‌های زیست‌تجزیه‌پذیر نتیجه بهتری نسبت به تزریق چربی دارند. مشکل تزریق چربی این است که به مرور زمان، بدن چربی را دوباره جذب می‌کند که این باعث می‌شود آلت به اندازه اولیه‌اش برگردد.

 

جراحی برای افزایش طول آلت
در معمول‌ترین تکنیک این نوع جراحی‌ها رباط‌های متصل کننده آلت به استخوان زهار قطع شده و مقداری پوست به ریشه آلت پیوند زده می‌شود، که افزایش طول آن را امکان‌پذیر می‌سازد. با جراحی می‌توان به طور متوسط 2 سانتی‌متر به آلت در حالت غیرنعوظ اضافه کرد، درحالی‌که اندازه آلت در حالت نعوظ هیچ تغییری نخواهد کرد. به علاوه، آلت در وضعیت نعوظ به اندازه قبل بالا نخواهد آمد، زیرا رباط قطع شده دیگر نمی‌تواند آلت را نگه دارد.

بسیاری از مردانی که این عمل را انجام می‌دهد متوجه این مشکل نمی‌شوند. بااین‌حال، این مشکل باعث ناراحت‌کننده شدن مقاربت جنسی می‌شود زیرا زوجین مجبور می‌شوند برای داشتن یک مقاربت جنسی رضایت‌بخش تلاش بسیار بیشتری به خرج دهند. ضرر از دست رفتن زاویه نعوظ بسیار بیشتر از نفعِ 2 سانتی‌متر افزایش طول در حالت غیرنعوظ است.‌

 

دو روش اصلی برای بزرگ کردن آلت وجود دارد:

1) بریدن رباط متصل کننده آلت به استخوان لگن بعد تحت کشش قرار دادن روزانه آلت.
2) برداشتن چربی از سایر نقاط بدن و تزریق آن به درون آلت برای حجیم کردن آن. این عمل جراحی عوارض خاص خود را دارند و ممکن است در نهایت فرد از نتیجه راضی نباشد.

یک بررسی در اروپا نشان داد از 42 مردی که این اعمال را انجام داند، تنها 35 درصدشان از نتیجه عمل راضی بودند و 50 درصد این مردان خواستار جراحی مجدد بودند.

اگرچه آقایان گزینه‌های چندانی برای افزایش اندازه آلتشان، آن هم به شکلی بی‌خطر، ندارند با این حال چند مورد وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانند احساس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشند.

با شریک جنسی‌تان ارتباط برقرار کنید. هرچند که کنار گذاشتن عادات قدیمی یا بحث در مورد ترجیحات جنسی با شریک جنسی‌تان کار سختی است، اما نتیجه انجام آن‌ رضایت‌بخش خواهد بود (حتی ممکن است شوری که این اقدامات به زندگی جنسی‌تان می‌دهند شما را شگفت‌زده کند).
بدنتان را فرم دهید و چربی‌های شکمتان را از بین ببرید. اضافه وزن و بزرگی شکم باعث می‌شود که آلت کوچکتر از آنچه که هست دیده شود. ورزش مرتب می‌تواند این وضعیت را به کلی تغییر دهد. داشتن یک وضعیت فیزیکی بهتر، علاوه بر بهتر ساختن ظاهرتان، قدرت و استقامت شما در طول مقاربت جنسی را نیز افزایش می‌دهد.

تراشیدن موهای زهار. زیاد بودن موهای زهار در اطراف ریشه آلت، آن را کوتاه‌تر نشان می‌دهد. تراشیدن این موها، آلت را بزرگتر نشان داده و گاهی اوقات اطراف ریشه آلت را نیز حساس‌تر می‌سازد.

با یک پزشک یا یک مشاور مشورت کنید. احساس ناراحتی در مورد اندازه آلت در مردان، مسئله شایعی است. در این مورد می‌توان از یک مشاور مجاز، روانشناس، روانکاو یا پزشک خانوادگی کمک گرفت. بسیاری از مردان پس از آنکه به آن‌ها اطمینان داده شد که وضعیتشان طبیعی است یا اینکه یاد گرفتند که چگونه بدون نیاز به بزرگ کردن آلتشان نیازهای جنسی شریک جنسی خود را برآورده کنند، حس بهتری پیدا می‌کنند.

 

البته اگه شما در مورد  بزرگ کردن آلت تناسلی مصر هستید  مطالب زیر رو مطالعه کنید

 

افزایش سایز آلت تناسلی به روش پنیمور

برای اطلاع از این مطلب بر روی  افزایش آلت تناسلی با پنیمور کلیک کنید

 

تصویر اندازه طبیعی واژن و آلت تناسلی مردان

برای اطلاع از این مطلب بر روی اندازه واژن زن و آلت مرد کلیک کنید

 

بزرگ کردن آلت تناسلی با روش های طبیعی و طب سنتی

برای اطلاع از این مطلب بر روی بزرگ کردن طبیعی آلت تناسلی طب سنتی کلیک کنید

 

اجزاء ، تصویر و تشریح دستگاه تناسلی مردان (18)

برای اطلاع از این مطلب بر روی دستگاه تناسلی مردان کلیک کنید

 

گرداوری: زناشویی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ایران جعفری